Почесні професори ПНПУ Сусуму Нонака і Ольга Ніколенко взяли участь у міжнародній виставці хайку в Японії

11 січня 2025 року в місті Сайтамі (Saitama, Japan) відбулася визначна культурна подія – міжнародна виставка «Хайку миру», де були представлені вірші і малюнки українських дітей.

Захід тривав із 11 по 13 січня 2025 року у культурному просторі Comunale великого центру PARCO, на дев’ятому поверсі.

Повна назва події – «З надією на мир в усьому світі. Виставка «Хайку миру» 2025 за участі хайку з України» (“In hopes of world peace. “Peace Haiku” Exhibition 2025 — Featuring Haiku from Ukraine”).

Ініціаторами виставки стали суспільно-культурні товариства NPO «Любителі хайку міста Михасі» (Mihashi) і «Хайку за мир». Проведення виставки  підтримали місто Сайтама, газета “Tokyo Shimbun”, Saitama University.  В організації виставки взяли активну участь керівники товариств хайку Mr. Minagawa, Mr. Sakaki, віце-президент, професор Saitama University, Почесний професор Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка Susumu Nonaka і завідувачка кафедри світової літератури, Почесний професор Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка Ольга Ніколенко.

На виставці були представлені творчі роботи українських учнів із Запорізької, Одеської, Херсонської, Миколаївської, Київської, Львівської, Хмельницької, Полтавської та інших областей України. Школярі надіслали до Японії хайку і малюнки про війну, мир, Україну.  Також на виставці глядачі змогли ознайомитися з хайку японських авторів на тему миру, життя, природи.

Керівники товариств любителів хайку висловили свої враження про творчі роботи українських дітей.

Mr. Minagawa, який пережив війну, сказав, що це тяжкий досвід, тому війни в усіх куточках світу необхідно припинити, бо від цього дуже страждають люди, а особливо діти.

Mr. Sakaki зазначив: «Ми бачимо справжні почуття українських дітей, які бачать речі більш близько, аніж дорослі. Я хочу, щоб люди знов замислилися про мир у своєму повсякденному житті».

Професорка Ольга Ніколенко прочитала онлайн лекцію для відвідувачів виставки (до її лекції були створені японські субтитри), в якій розповіла про долі українських дітей у воєнний час, а також про те, яку велику роль відіграють література і мистецтво в їхньому житті. Професор Ольга Ніколенко сказала: «Ми не можемо змінити те, що вже сталося, але ми можемо знайти нові смисли, нове бачення і нові цінності навіть у найтемніші часи. Це розуміють навіть наші діти, які швидко стали дорослими… У хайку і малюнках українських учнів так багато безпосередніх емоцій, реальної правди, дитячого горя і водночас світлих мрій про мирне і спокійне життя». 

Віце-президент, професор Saitama University Susumu Nonaka прочитав лекцію про літературну освіту України та співпрацю з ПНПУ імені В.Г. Короленка,  про спільні проєкти (зокрема щорічні українсько-японські студентські семінари та ін.), які реалізовуються завдяки зусиллям українських та японських науковців. Щодо дитячих хайку, представлених на виставці, він сказав: «Учнівські твори втілюють надію і духовну силу. Слова і малюнки надзвичайно живі. Безперечно, вчителі добре підтримують і гарно навчають дітей, якщо вони можуть так майстерно висловити свої думки у важкій ситуації. Хайку дітей відображають цінності світу».

За словами професора Susumu Nonaka, японські та українські, дорослі й дитячі хайку, представлені на виставці, являють собою надзвичайну єдність і гармонію. Професор Susumu Nonaka доклав багато зусиль для перекладу дитячих хайку та лекції професорки Ольги Ніколенко японською мовою.

Після лекцій професорів Ольги Ніколенко і Susumu Nonaka присутні обмінялися думками щодо поетичних творів і ситуації в Україні та світі. 

Відвідувач виставки Mr. Sakamoto, ентузіаст українського мистецтва, який має ступінь доктора права та інші наукові ступені, поділився своїми враженнями про виставку «Хайку миру» 2025 року: «Багато хайку відображають горе, яке принесла війна. Однак деякі з них втілюють тверду рішучість протистояти вторгненню і дати відсіч. Я можу сказати, що всі хайку просякнуті щирим бажанням миру… Продовжувати навчатися і створювати хайку та малюнки в таких складних умовах – це справді надзвичайно. Я захоплююся сильною волею і висотою духу дітей та їхніх учителів».

Відвідувачка виставки Danning Zhao, психолог, зазначила: «Коли я побачила дитячі хайку на виставці, перше, що мене здивувало, – це художня якість їхніх малюнків. Кожна робота була напрочуд унікальною, а використання кольорів – неймовірно своєрідним. Коли я подумала над тим, чим ці роботи відрізняються від робіт японських учнів початкової та середньої школи, я зрозуміла, що вони несуть в собі набагато глибші та сильніші емоції, аніж можна було б очікувати від художників їхнього фактичного віку. Деякі з них були яскраво кольоровими, відображаючи сильні українці емоції, тоді як інші були повністю сірими. Але в кожному малюнку я побачила стійкість, притаманну українцям, навіть якщо вони діти. Я глибоко відчула, що освіта в Україні справді чудова».

11 січня 2025 року в газеті “Tokyo Shimbun” було опубліковано статтю про виставку «Хайку миру», де були представлені вірші і малюнки українських дітей.

Виставки хайку і малюнків українських дітей відбудуться також в інших містах Японії протягом 2025 року.

Ми щиро дякуємо організаторам виставки і всьому японському народу за підтримку України!

Також дякуємо всім українським дітям та вчителям, які взяли активну участь у виставці!

Хайку і малюнки українських дітей для виставки 2025 р. в Японії:

https://www.facebook.com/100079866728934/videos/968936458460883

You may also like...