Січень літературний
Після веселих Різдвяних свят членів кафедри української літератури ПНПУ імені В. Г. Короленка швидко захопив трудовий ритм факультету. Крім звичного для викладачів підсумку за рік, що минув, і підготовки до навчального семестру, написання наукових статей, роботи у МАНі (Віра Мелешко, Світлана Ленська, Тамара Деменська), роботи з випуску альманаху «Рідний край» (Галина Білик), засідань комісій із літературних премій та інших виробничих моментів (а в нас підготовка помешкання до переселення), січень виявився щедрим на літературні події, дати тощо, участь у яких брали кафедралки.
20 січня в Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці імені І. П. Котляревського відбулася презентація книги «”До Вас я маю особливу симпатію…” Листи Григорія Костюка до Олекси Ізарського. 1955 – 1995 / Автор – упорядник Олександр Ротач».
Одним із рецензентів видання – канд. філологічних наук, доцент кафедри української літератури Віра Мелешко. Книга – цінне джерело вивчення «Літературного краєзнавства» й особливо «Історії української літератури та літературної критики» (II пол. ХХ ст.), адже з’ясовує діяльність Об’єднання українських письменників «Слово» у США.
91 лист видатного вченого-літературознавця Григорія Костюка до відомого письменника Олекси Ізарського (О. Г. Мальченка), уродженця Полтави, що дбайливо зберігався адресатом за життя, публікується вперше .
Після смерті О. Ізарського архів та частина бібліотеки письменника його розпорядник переслав до Полтави Аллі Олександрівні Ротач, яка передала отримані матеріали до відділу рукописних фондів та текстології Інституту літератури імені Т Г. Шевченка НАН України, Державного архіву Полтавської області, обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського, Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського.
Книга видана до 100-річчя Олекси Ізарського в полтавському «Дивосвіті» (директор – Ганна Грибан) за кошти обласного бюджету згідно з планом випуску соціально значущих видань на 2019 рік.
Автор-упорядник Олександр Ротач присвятив його 95-літньому ювілею від дня народження свого батька – відомого українського письменника й літературознавця Петра Петровича Ротача. Про це та інше говорила на презентації доцент Віра Мелешко.
21 січня в опорному закладі «Тарандинцівська ЗОШ І-ІІІ ступенів» Лубенського району відбувся обласний круглий стіл «Сучасні підходи до вивчення творчості Василя Симоненка в закладах освіти», до 85-річчя від дня народження поета. У засіданні взяла участь канд. філологічн. наук, завідувач кафедри української літератури Віра Мелешко . Вона передала до музею письменника-краянина книгу «Я для тебе горів, український народе…» / Упорядник текстів, автор передмови доц. Ганна Радько. Книга цікава тим, що є індивідуальною антологією, котра відбиває вибір текстів за хронологічним принципом, за яким можна простежити формування й розвиток думки поета, його естетичні смаки. Видання оригінальне ще й тим, що вперше в Україні 13 популярних віршів Василя Симоненка (із 169, які вибрані до книги), а саме: «А в долині чебреці..», «Земля кричить. Шинкують кров’ю війни…», «Старість», «О, ці міста, мов електричні скати…», «Вона прийшла…», «Я і в думці обняти тебе не посмію…», «Чому смуток з тобою поруч…», «Спади мені дощем на груди…», «Древній, обікрадений народе!…», «Я чую у ночі осінні…», «Понеси мене на крилах, радосте моя..», «Світ, який – мереживо казкове!..», «Гей, нові Колумби й Магеллани…» – дуже художньо і талановито ілюстрував-виразив у жіночих образах та інших художніх вирішеннях, у різних техніках та стилях доцент кафедри романо-германської філології Богдан Стороха.
Книга заслуговує подання на премію імені В. Симоненка! (нескромно, скажете).
24 січня 2020 року у великій залі Полтавського краэзнавчого музею імені В. Кричевського відбувся культурний захід з відзначення пам’яті видатного Українця, полтавця, письменника, краєзнавця, публіциста Петра Петровича Ротача, якому в цей день було б 95 ювілейних років.
Перші вірші Петра Ротача надрукувала районна газета, коли авторові виповнилося 15 років. Сімнадцятирічним був вивезений на роботу до Німеччини, де, як «остарбайтер», працював до звільнення у 1945. У 1943–1944 роках, завдяки знайомству з групою української творчої інтелігенції, духовно прилучився до українського патріотичного руху. Продовжив свою творчу діяльність, публікуючи вірші та оповідання про розкуркулення і голод 1933 року в часописах «Пробоєм» (Прага) та «Дозвілля» (Німеччина), газеті «Земля» (Плауен, Саксонія)).
У травні 1945 року з англійської зони окупації потрапив до Радянської армії, був приписаний до запасного полку і два роки служив на території Румунії. Після повернення на батьківщину протягом сорока років перебував під постійним наглядом: спочатку МДБ, а потім КДБ. Ці органи заважали отримати освіту, обрати місце роботи, займатися літературною творчістю, науковою діяльністю і забороняли видавництвам відкрито публікувати його твори та статті у вітчизняній періодиці. Підготували вбивчу статтю «Чортополох» у «Зорі Полтавщини» (1970 р.) Можливість безперешкодно публікуватися з’явилася лише з 1987 року.
Захід спланований та проведений Департаментом культури і туризму Полтавської обласної адміністрації, Полтавським краєзнавчим музеєм імені В. Кричевського з залученням великої когорти полтавськіх діячів культури, літератури, освіти, представників полтавської «Просвіти», духовенства та краєзнавців. Участь у ньому взяла й виступила неодноразовий організатор творчих вечорів Петра Петровича Ротача та вечорів пам’яті Петра й Алли Ротачів канд. філолог. наук, доцент кафедри української літератури Ганна Радько.
Під час другої частини заходу відбулося вручення обласної літературної премії імені Ротача П. П. Ми, викладачі кафедри української літератури, пишаємося тим, що зробили подання на нагородження цією премією в галузі літературного краєзнавства українського журналіста, полтавського краєзнавця, автора майже 100 публікацій у журналах і газетах України та США, упорядника та видавця книги «Іван Стешенко. Твори. Переклади. Вибране листування» й автора творчо-біографічного нарису про життя видатного українського оперного співака, уродженця Полтавщини Андрія Кикотя «Планетарний голос Андрія Кикотя» Григорія Володимировича Титаренка.
На відео, відзнятому Олександром Розумом, – виступ Лаурета обласної Премії імені Петра Ротача в галузі літературного краєзнавства Григорія Титаренка (https://www.facebook.com/rozuma1952/videos/3342839109119968/)
Члени кафедри української літератури мали можливість ознайомитись із його унікальною оселею, вдячно прийнявши запрошення господаря. 28 січня вийшла плідна бесіда для обох сторін. Працьовитість, відданість роботі і скромність краєзнавця захоплює. Спланували зустріч Григорія Володимировича зі студентами. Бажаємо землякові-лауреатові натхнення в реалізації замисленого літопису Чернечого Яру.
29 січня привітали з днем народження нашу багаторічну завідувачку кабінетом української літератури, помічника ректора в 90-х роках – на поч. 2000-го Віру Михайлівну Галатченко. Була захоплена тією ж чарівністю голосу іменинниці, який вона демонструвала виконанням романсів. Наспівалися! З роси й води Вам, шановна Віро Михайлівно!
30 січня в Полтавській бібліотеці для юнацтва імені Олеся Гончара презентували календар «Українські жінки ХХ століття», ініційований Українським інститутом національної пам’яті, презентований регіональним його представником Олегом Пустовгаром у день народження Героїні календаря, нашої Великої землячки, дисидентки Оксани Мешко. Пан Олег нагадав, що у 2014 році телеканалом «Лтава» про Оксану Мешко знято фільм із циклу «Поборники незалежності», а 20 травня 2016 року полтавську вулицю Клари Цеткін розпорядженням голови ОДА перейменовано на честь Оксани Мешко. Отже, зроблено перші кроки для увічнення пам’яті про неї.
Календар маємо на кафедрі.
Січень закінчився, робота продовжилась. До Праці!
Ганна Радько, доцент кафедри української літератури