Старша викладачка кафедри української літератури Галина Білик виступила з лекцією на освітньо-меморіальному заході для учнів Полтави
6 листопада 2024 р. відділ соціокультурної діяльності Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського (завідувачка відділу – Юлія Крамарєва) провів освітньо-меморіальний захід, приурочений 135-й річниці від дня народження письменника-краянина Михайла Драй-Хмари (1889–1939). Головною доповідачкою на дійство була запрошена дослідниця творчості майстра слова старша викладачка кафедри української літератури Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Галина Білик. Зацікавлену аудиторію склали понад шістдесят вихованців ЗЗСО м. Полтави та їхні наставники – Комунального закладу «Полтавський багатопрофільний ліцей № 1 ім. І. П. Котляревського Полтавської міської ради Полтавської області» (учителька української мови та літератури – Вікторія Гайдмака), Полтавського фахового коледжу транспортного будівництва (викладачка української мови та літератури – Людмила Василенко), а також співробітники й відвідувачі книгозбірні.
Галина Миколаївна виступила з лекцією «“Дерзайте, лебеді…”. Життя і творчість Михайла Драй-Хмари (1889–1939) в контексті доби Розстріляного Відродження». У передньому слові вона актуалізувала для молоді поняття Розстріляного Відродження, наголосила на незчисленних жертвах сталінського терору в Україні, детальніше зупинилася на 87-й річниці трагедії Сандармоху (Карелія) – розстрілі енкаведистами впродовж 27 жовтня – 4 листопада 1937 р. 1111 соловецьких в’язнів, з-поміж яких 287 були пов’язані з Україною, назвала українських письменників із «сандармохського списку», зокрема Миколу Зерова, Павла Филиповича – колег-неокласиків Михайла Драй-Хмари. Усі присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять жертв комуністичного режиму.
Переходячи до основної теми виступу, доповідачка чітко з’ясувала поняття неокласицизму та неокласики, прокоментувала їх на українському матеріалі, озвучуючи найновіші погляди науковців, демонструючи фото, рекомендуючи інформаційні джерела; наголосила, що ця інформація цінна і для складання НМТ.
Говорячи про Михайла Драй-Хмару, лекторка провела слухачів дорогами його життєвої долі – від села Малі Канівці на колишній Полтавщині, а нині Черкащині – до колимських в’язничних бараків і дочасної смерті; закцентувала становлення як українського інтелігента, ученого, педагога, письменника – під впливом національної революції 1917 р., викладання в Кам’янець-Подільському державному українському університеті під орудою Івана Огієнка; представила літературний доробок митця, проаналізувала мотиви поезії, пояснила розвиток творчого стилю – від символіста до неокласика.
Учасники заходу разом шукали відповідь на питання, за що вбили Михайла Драй-Хмару, знищили, надовго викреслили з історії ціле творче покоління; чому таку жорстоку ненависть проявляли комуністичні кати до українського народу… Цю відповідь підказує кривава російсько-українська війна, розпалена нащадками енкаведистів, новітніми сталіністами й диктаторами на початку ХХІ ст.: імперія не терпить іншого, нівелює ідентичності, знецінює людину, витравлює її волю та гідність, одбирає мову, сіючи страх, аморальність, посередність. Та волелюбний, мужній, високодуховний, національносвідомий український народ ніколи не мирився й не змириться із жодними імперськими путами.
Учні й учителі подякували Галині Миколаївні за нові знання, важливі ідейні посили, піднесену атмосферу спілкування, завдяки якій кожен відчув красу рідного українського слова, поглибив свій інтерес до художньої літератури. Викладачка запросила молодь на університетські заходи, дні відчинених дверей, ярмарки професій, щоб продовжити діалог і співпрацю.