Факультет філології та журналістики зі своєю понад столітньою історією є одним із найбільших в університеті. Сьогодні тут вивчають українську, англійську й німецьку мови та літератури близько 1500 студентів денного й заочного відділень.
2007 / 2008 навчальний рік став знаковим: у зв’язку з відкриттям нової спеціальності філологічний факультет перейменовано на факультет філології та журналістики. Відтепер у Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка можна здобути вищу освіту з новим для Полтавщини напрямом підготовки – «Журналістика».
Факультет пишається своїми випускниками, серед яких видатні філологи, педагоги, письменники, науковці (А. Макаренко, В. Сухомлинський, О. Ковінька, Л. Бразов, Т. Нікітін, Л. Овдієнко, О. Безпояско, Г. Півторак, Т. Балагура та інші).
Професорсько-викладацький склад факультету має багаторічний досвід у підготовці кваліфікованих фахівців з усіх запропонованих спеціальностей. На факультеті успішно діють 7 фахових кафедр:української мови (завідувач – доцент Павлова І. Г.), української літератури (завідувач – доцент Мелешко В. А.), світової літератури (завідувач – професор Ніколенко О. М.), англійської та німецької філології(завідувач – доцент Зуєнко М. О.), романо-германської філології (завідувач – доцент Стороха Б. В.),журналістики (завідувач – професор Семенко С. В.), загального і слов’янського мовознавства та іноземних мов (завідувач – доцент Король Л. Л.).
Створено всі умови для фахового становлення студентів, розвитку творчих здібностей, наукового зростання. Результати студентських наукових досліджень друкуються на сторінках щорічних збірників«Лінгвістичні студії» й «Літературознавчі студії». Літературні твори юних письменників читаємо у збірці «Поетичні студії». Студенти-філологи регулярно беруть участь у всеукраїнських олімпіадах, наукових конференціях, різноманітних творчих та наукових конкурсах.
На фахових кафедрах традиційно працюють волонтери Корпусу Миру, що дає змогу студентам безпосередньо спілкуватися з носіями мови, відвідувати їхні лекції й семінари. Забезпечуючи підвищення фахового рівня, кафедри англійської та німецької філології й романо-германської філології співпрацюють з провідними європейськими та американськими університетами (університет м. Йончопінг (Швеція), університет м. Кобленц-Ландау (Німеччина), беруть участь у міжнародній програмі обміну студентами та виграють гранти на навчання.
На факультеті діють Музей Раїси Кириченко та меморіальні кімнати на пошану видатних земляків-полтавців. Навчальний процес проходить у затишних навчальних аудиторіях, оснащених сучасними технічними засобами. Наші студенти мають змогу працювати в науково-методичному центрі якості вивчення англійської мови та зарубіжної літератури, центрі сучасних медіатехнологій, комп’ютерному фонетичному кабінеті, а також у творчих лабораторіях, у яких готуються до друку альманах «Рідний край», газета «Університетський час» та різноманітні факультетські видавничі проекти.
Цікавим і насиченим студентське життя робить не лише завдяки навчання, а й добре організоване дозвілля. На факультеті постійно діє “Літературна вітальня”, проводяться свята української мови, фестивалі та конкурси з української та зарубіжної літератур, дні іноземних мов, Шевченківське свято, Шекспірівський вечір, Старовинний фестиваль, творчо працюють клуби іноземних мов. Захопленими оплесками глядачі зустрічають виступи народного фольклорного ансамблю “Жива вода” імені Павла Бакланова (керівник – Л. Бакланова), студентських театрів “Факультет F” і “Фабула”, літературно-драматичної студії “Глобус”. На кафедрі української літератури облаштовано постійну виставку “Український рушник”.
Кожен майбутній філолог та журналіст знайде на нашому факультеті свою улюблену справу! Головне – не залишатися байдужим!