Студенти й викладачі факультету філології та журналістики ПНПУ взяли участь у лекції про театр, яку прочитали для української та японської молоді професор Сін’їті Мурата і актор Харухіса Кавамура (Японія)
14 жовтня 2023 р. в Токіо (Японія), в старовинному будинку «Кіой-гей», що має архітектурну цінність (перша будівля збудована в XIV ст., пізніше тут з’явився Театр Но), відбулася визначна подія. Тут зібралися послухати лекцію про театр японські та іноземні студенти (близько 35, зокрема 2 українські студентки) й викладачі. До них долучилися (онлайн) студенти й викладачі факультету філології та журналістики Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка.
Організатором культурної події став Європейський інститут Університету Sophia (Токіо), зокрема декан докторантури лінгвістичних наук, професор Університету Sophia, Почесний професор ПНПУ імені В. Г. Короленка і КПУ, Президент Українсько-японського славістичного товариства Сін’їті Мурата. Професор Сін’їті Мурата є відомим знавцем театру, його праці про театр знають у всьому світі. У 2022-2023 рр. він уперше переклав японською мовою п’єси українських митців – Івана Франка, Лесі Українки, Михайля Семенка.
На просвітницьку лекцію про театр професор Сін’їті Мурата запросив студентів і викладачів факультету філології та журналістики Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка. У заході взяли участь (онлайн) близько 80 студентів-філологів, деканка факультету філології та журналістики доцентка Оксана Кирильчук, завідувачка кафедри світової літератури професорка Ольга Ніколенко, завідувачка кафедри англійської та німецької філології доцентка Марина Зуєнко, доценти кафедри світової літератури Наталія Тарасова, Тетяна Конєва, Ольга Орлова.
Тема лекції, що об’єднала японських та українських студентів, – «Тілесність у театрі». Її куратором став професор Сін’їті Мурата. Лекція відбулася в межах серії лекцій «Тіло як розум», загальним куратором якої є професор Мінако Йосіда.
На початку лекції професор Сін’їті Мурата звернувся українською мовою до студентів і викладачів ПНПУ імені В.Г. Короленка, висловив підтримку Україні та всьому українському народу у надскладний період. Потім він розповів про європейський театр маски: давньогрецький театр («Орестея» Есхіла), італійська комедія дель арте («Слуга двох панів» К. Гольдоні) та ін. Професор Сін’їті Мурата наголосив на ролі маски в різні періоди мистецтва, а також висвітлив значення мовлення й руху в театрі. Розповідь професора Сін’їті Мурата була візуалізована відео із вистав відомих театрів світу.
Актор Харухіса Кавамура із Кіото розповів студентам і викладачам про особливості японського Театру Но. Харухіса Кавамура – екс-посол культури Японії, голова філіалу Японської Асоціації Театру Но в Кіото, президент Но-гаку-ся і викладач Університету Доосися. Він має високе звання важливої духовної (нематеріальної) цінності Японії.
Пан Харухіса Кавамура представив слухачам три японські п’єси: «Такасаго» (молитва про мир), «Ідзуцу» (про колишнє кохання), «Ясима» (про загиблого самурая, який із загробного світу промовляє до живих, що не можна воювати). Пан Харухіса Кавамура зробив акцент на значенні маски, що дозволяє актору вести діалог із собою. Студенти дізналися про різницю між Театром Кабукі (де важливий рух) і Театром Но (де менше руху, а більше внутрішній діалог). Лекцію супроводжувала яскрава презентація англійською мовою. Пану Харухіса Кавамура допомагали представник Секретаріату Європейський інститут Університету Sophia, лаборант і його донька.
Кавамура-сан пригадав, як він був у Полтаві в 2017 р. і як його гарно приймали в Центрі українсько-японської дружби «Sakura» ПНПУ імені В.Г. Короленка.
На завершення лекції професор Сін’їті Мурата і актор Харухіса Кавамура зазначили, що в мистецтві, як і в житті, дуже важливо невидиме. Професор Сін’їті Мурата наголосив, що слова й жести людини народилися не для комунікації, а для вираження краси й страждання.
Учасники лекції із Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка щиро подякували організаторам і лекторам за прилучення до високого мистецтва.
Деканка факультету філології та журналістики Оксана Кирильчук висловила глибоку вдячність пану Харухіса Кавамура і професору Сін’їті Мурата за високий рівень лекції, за запрошення студентів і викладачів взяти участь у важливому культурному заході.
Завідувачка кафедри світової літератури професорка Ольга Ніколенко підкреслила значення тривалих українсько-японських культурних зв’язків, для розвитку яких значний внесок зробив професор Сін’їті Мурата. Вона подякувала уряду Японії та всім японцям за міцну підтримку України.
Завідувачка кафедри англійської та німецької філології доцентка Марина Зуєнко висловила сподівання на продовження плідної співпраці.
Доцентка кафедри світової літератури Тетяна Конєва відзначила глибину і майстерність викладу матеріалу лекторами, а також запросила їх відвідати Полтаву і ПНПУ імені В.Г. Короленка після завершення війни в Україні.
Між японськими й українськими студентами та викладачами відбувся живий діалог щодо традиційного театру та його ролі в сучасному житті.
Співпраця ПНПУ імені В.Г. Короленка з Університетом Sophia і представниками науки і культури триває. Щиро дякуємо за духовну підтримку України!