29 жовтня 2024 року в лінгвістичному центрі кафедри української мови на факультеті української філології та журналістики проведено ІІ науково-методичний семінар «Проблеми викладання рідної мови в Польщі та Україні»

29 жовтня 2024 року відповідно до укладених угод про співпрацю «Регіонального центру підвищення кваліфікації вчителів» «WOM» у м. Бельсько-Бяла та Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка та відповідно до Міжнародного інтеграційного польсько-українського проєкту «Освіта. Культура: Польща. Україна» в навчально-науковій лабораторії «Лінгвістичний центр» кафедри української мови проведено ІІ науково-методичний семінар «Проблеми викладання рідної мови в Польщі та Україні».

Організатори науково-методичного семінару – начальник відділу підвищення кваліфікації та інформації педагогів Катажина Жьола-Земчак і кандидат педагогічних наук консультант «Регіонального центру підвищення кваліфікації вчителів» «WOM» у м. Бельсько-Бяла (Польща) Марина Кирилюк, декан факультету української філології та журналістики Оксана Кирильчук, завідувач кафедри української мови Ірина Павлова, доценти кафедри української мови Тетяна Ніколашина, Світлана Педченко, Людмила Дейна, старший викладач кафедри Наталія Лукаш, стейкголдер заслужений учитель України, учитель української мови та літератури Ліцею № 14 «Здоров’я» Полтавської міської ради Ірина Кисла.

Пані Катажина Жьола-Земчак схарактеризувала особливості інтернет-мовлення, його значення для сучасної культури та польської мови, а також нові мовні явища, які виникають у зв’язку з розвитком онлайн-комунікації.

Учитель української мови та літератури Ірина Кисла ознайомила із п’ятьма найпопулярнішими жанрами інтернет-мовлення, які уможливлюють формування в здобувачів освіти компетентностей у чотирьох видах мовленнєвої діяльності. У циклі мовно-літературної освіти Нової української школи особливе значення надано таким мовленнєвим жанрам: смс-повідомленню, допису в соцмережі, коментарю, статусу, сторіс. Практично кожен жанр формує вміння створювати текст, мінітекст, формулювати максимально влучно думку для реалізації поставленого комунікативного завдання.

Доцент кафедри української мови Тетяна Ніколашина наголосила на тому, що всі ми – постійні учасники онлайн-комунікації, її активні споживачі й творці, зосібна українці під час війни. Упродовж останніх двадцяти років опановуємо новий вид спілкування, який вивів і українців, і поляків у віртуальний простір. Ми не можемо стояти осторонь соціальних і комунікативних процесів, тому викладачі й вчителі-практики повинні знати і вчити здобувачів освіти грамотно комунікувати в інтернет-мережі та формувати комунікативну компетентність із навчальних предметів «Українська мова» та «Польська мова».

Учитель польської мови Ліцею № 10 імені В. Г. Короленка Полтавської міської ради Тетяна Тищенко, доцент кафедри світової літератури Ольга Орлова, викладачі кафедри української мови, учителі та студенти обговорили питання щодо загальної характеристики мови інтернету та особливостей мовних явищ для онлайн-комунікації, які властиві лінгвокультурній спільноті поляків та українців.

Проблеми польсько-української інтернет-комунікації в освітньому процесі, особливості практичного використання найпопулярніших жанрів інтернет-мовлення дають змогу грамотно комунікувати в інтрернет-мережі як польським, так й українським здобувачам освіти задля збереження національних польських та українських маркерів в освітньо-виховному процесі.

Науково-методичний семінар об’єднав у лінгвістичному центрі кафедри української мови та на платформі Zoom понад 70 учителів української та польської мови м. Полтави й Полтавської області, м. Бельсько-Бяла (Республіка Польща), здобувачів освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 014.01 Середня освіта. Українська мова і література Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка.

Освіту Польщі та України пов’язує багато різних питань, тому будемо розвивати цікаві науково-методичні ідеї з дисциплін мовно-літературного циклу та вдосконалюватимемо фахову компетентність. Учасники міжнародного семінару обговорили доповіді, визначили актуальність тематики й перспективи співпраці із польськими колегами.

You may also like...