Професор Ольга Ніколенко взяла участь у методичній нараді Міністерства освіти і науки України

Відповідно до листа МОН від 15.08.2022 № 1/9325 – 22 17 серпня 2022 року відбулася методична нарада стосовно змін, внесених у навчальні програми для закладів загальної середньої освіти з навчальних предметів «Захист України», «Основи здоров’я», «Історія України», «Всесвітня історія», «Основи правознавства», «Географія», «Зарубіжна література», «Громадянська освіта»; інтегрованих курсів «Історія: Україна і світ», мов і літератур національних меншин та корінних народів та типових освітніх програм для 1 – 4 класів закладів загальної середньої освіти.

У нараді взяли участь керівники та педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти, працівники методичних установ, закладів післядипломної педагогічної освіти та органів управління освітою. Трансляція заходу відбувалася на YouTube каналі Міністерства освіти і науки України.

Під час пленарного засідання із вітальним словом перед освітянами виступили Генеральний директор директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти Міністерства освіти і науки України Олег Єресько, перший заступник директора Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти» Юрій Завалевський.

Начальник відділу змісту освіти, мовної політики та освіти національних меншин Головного управління загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України Світлана Фіцайло розповіла про програмне забезпечення освітнього процесу у новому 2022/2023 навчальному році.

Захід модерувала заступник директора Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти» Олена Дубовик.

На секції «Мовно-літературна освіта» перед учасниками наради виступила доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри світової літератури Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка Ольга Ніколенко (голова робочої групи з оновлення змісту навчальних програм для 6-9, 10-11 класів).

Секцію модерували головний спеціаліст відділу змісту освіти, мовної політики та освіти національних меншин Головного управління загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України Олена Котусенко і начальник відділу наукового та навчально-методичного забезпечення змісту загальної середньої освіти Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти» Олена Гайдамака.

Професор Ольга Ніколенко представила доповідь на тему «Предмет «Зарубіжна література» в контексті реалізації сучасних міжнародних стратегій України: динаміка змін». Вона окреслила значення предмета «Зарубіжна  література» в сучасний період для формування в учнівської молоді відчуття духовного зв’язку з цивілізованим світом. Нація, яка читає, непереможна, наголосила Ольга Ніколенко.

Ольга Миколаївна розповіла про хід громадського обговорення навчальних програм із зарубіжної літератури для 6-9, 10-11 класів, про організацію діяльності робочої групи і про зміни в програмах, які затверджені Міністерством освіти і науки України (наказ № 698 від 03.08.2022 р.).

Відповідно до рішення Міністерства освіти і науки України через збройну агресію рф щодо України та відсутність рецептивного контексту майже всі твори російських і білоруського письменників вилучені та/або замінені на інші твори зарубіжної літератури, що відповідають віковим особливостям учнів та з урахуванням літературного контексту. Твори М. Гоголя («Ніч перед Різдвом», «Шинель», «Ревізор»), В. Короленка («Сліпий музикант»), М. Булгакова («Собаче серце») і представника кримськотатарського народу Таїра Халілова («До останнього подиху»)  залишаються в програмах із зарубіжної літератури в основному читанні. Слід взяти до уваги, що обов’язковими для текстуального вивчення є тільки твори М. Гоголя, а твори В. Короленка, М. Булгакова Т. Халілова запропоновано у вибірковому компоненті.  

У списках творів додаткового читання майже всі твори російської літератури вилучені. Залишилися твори «Бабин Яр» А. Кузнецова, «Дванадцять стільців» І. Ільфа та Є. Петрова. На пропозицію народного депутата Наталії Піпи додано два твори: Йозеф Рот «Марш Радецького» і Александер Ґранах «Ось іде людина». Усі твори в списках для додаткового читання передбачено на вибір учителів.    

https://mon.gov.ua/ua/news/onovleno-zmist-navchalnih-program-zso

Оновлені навчальні програми для 6-9, 10-11 класів розміщені на сайті Міністерства освіти і науки України.

https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednya-osvita/navchalni-programi

Ольга Ніколенко зазначила, що будь-яка програма перевіряється практикою, тому практика і досвід учителів – це найкращий критерій оцінки навчальних програм.

Освітяни подякували Ользі Миколаївні за змістовну доповідь і велику працю задля збереження найкращих книжок світу, духовної підтримки українських учнів у надскладний час.

You may also like...