Кафедра журналістики провела віртуальну подорож у часі «Всеукраїнський радіодиктант національної єдності : історія іміджевого проєкту»
24 листопада 2024 р. Центр дослідження полтавської журналістики гостинно відчинив двері для учнів Ліцею №14 «Здоров’я» Полтавської міської ради (директорка – Наталія Пилипенко).Вчителька історії, методистка, вчителька вищої категорії Світлана Веркалець і ліцеїсти 11–Б класу працювали на локації кафедри журналістики факультету української філології та журналістики, яку науковці підготували до 100-річчя українського радо і Дня української писемності і мови.
Старша викладачка кафедри журналістики Оксана Зелік провела для школярів віртуальну подорож у часі «Всеукраїнський радіодиктант національної єдності : історія іміджевого проєкту».
Перший блок віртуальної подорожі – історія становлення українського радіо. Оксана Андріївна розповіла, що 16 листопада 1924 р. о 19:00 в Харкові – тодішній столиці УРСР – через малопотужний передавач вийшла в ефір перша вітчизняна радіопередача. З гучномовців пролунало: «Алло, алло, алло! Говорить Харків, говорить Харків, говорить Харків!». Змінювалися локації, але відтоді українське радіо не припиняло своє мовлення.
До свого ювілею на платформі Soundcloud суспільний мовник виклав архівні записи. Так, учасники заходу змогли запис ефіру з Верховної Ради, коли відбувалося голосування за Акт проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року.
Учні могли ознайомитися із раритетними експонатами, які зберігаються у Центрі дослідження полтавської журналістики і простежити, як змінювалися технічні засоби роботи журналіста.
Другий блок стосувався власне історії Всеукраїнського радіодиктанту національної єдности, який щороку об’єднує українців по всьому світу навколо української мови. Цю акцію започаткували у 2000 р., а вже зараз називають наймасовішим флешмобом осені.
З 2015 року радіодиктант існує в телеверсії, а 2017, вперше, відбувся стрим зі студії на Хрещатику, а також у мережі «Фейсбук». У 2015–2019 рр. автором тексту для диктанту і читцем був Олександр Авраменко. У 2015-му диктант називався «Радіодиктанту національної єдності – 15 років», 2016 – «Україна на зламі тисячоліть», 2017 – «Наші пісні», 2018 – «Крила України», 2019 – «Від бересту – до “цифри”». Учасники віртуальної подорожі у часі прослухали фрагменти диктантів, які читав Олександр Авраменко.
У 2020 р. текст диктанту «Виклик книжкової ери» написав Іван Малкович, а прочитала Римма Зюбіна. У 2021 р. написав і прочитав диктант «Слідом за пам’яттю» Юрій Андрухович. У 2022 р. українці писали диктант «Твій дім» від творчого тандему Ірина Цілик й Ада Роговцева. У 2023 р. текст «Дороги України» написала Катерина Калитко, а прочитав Олексій Гнатковський.
Завдяки відеозаписам учні не лише прослухали фрагменти текстів, а й прослідкували, яка атмосфера панувала під час написання диктантів.
Доцент кафедри журналістики, стипендіат програми українського ПЕН, солдат 72 окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців Сергій Шебеліст підготував для гостей кафедри сюрприз: учора він зустрівся на Херсонщині із Катериною Калитко і записав відеолистівку від поетки із закликом долучатися до радіодиктанту. Сам Сергій Вікторович так само звернувся до школярів і студентів із закликом єднатися навколо українського слова.
Нагадаємо, 25 жовтня 2024 р. текст Оксани Забужко «Магія голосу» прочитає Павло Вишебаба. «Я можу сказати одне, що це буде моє привітання Українському Радіо зі славним ювілеєм — до сторіччя Українського Радіо», – зазначила Оксана Стефанівна під час інтерв’ю Суспільному.
До учасників заходу звернулася завідувачка кафедри журналістики професорка Світлана Семенко, яка запросила ліцеїстів долучатися до медіаосвітніх і творчих проєктів кафедри.
Зокрема, викладачі запросили учнів підготувати відеопроєкти на патріотичну тематику і взяти участь у конкурсі «Звитяга», присвяченому пам’яті випускника кафедри Євгена Перепелиці, який загинув на російсько-українській війні. Проєкти можна подавати до 2 грудня,результати традиційно оголосимо 6 грудня 2024 року до Дня Збройних сил України.