У Полтавському національному педагогічному університеті пройшов Тиждень факультету української філології та журналістики

Тиждень факультету української філології та журналістики Полтавського національного університету імені В.Г. Короленка – декан Оксана Кирильчук, розпочався презентацією нової поетичної збірки Бориса Гриньова – видатного вченого, академіка НАН України, доктора технічних наук, професора, директора Інституту сцинтиляційних матеріалів НАН України, заслуженого діяч науки і техніки, лауреата Державної премії України. Книжка «Квітень: поезія весни» вміщує твори, написані упродовж 2022–2025 років. Ілюстрації до видання створила талановита мистецтвознавиця, художниця-графік, авторка анімаційних фільмів, книжкова дизайнерка Юлія Набокова. Творчість Бориса Гриньова, його потужні емоції та філософські роздуми викликали у викладачів та студентів живий відгук і зацікавленість. Майстерне модерування дійством професорки, завідувачки кафедри української літератури Світлани Ленської додало зустрічі професійної аналітики та щирої душевності.

Тиждень факультету української філології та журналістики пройшов під гаслом: «Мова, література, журналістика – рушійні сили сталого розвитку». Протягом тижня студенти і викладачі факультету гостинно відкрили двері центрів, аудиторій для учнів і вчителів, для батьків і друзів, щоб продемонструвати успіхи, таланти, досягнення і перемоги.
Понад 105 літня історія факультету славиться талантами. Українська пісня як жива вода наповнює та одухотворює душі. Фольклорний ансамбль «Жива вода імені Павла Бакланова» (керівник – заслужений працівник культури України Лариса Бакланова) більше 20-ти років є візитівкою факультету. Театральна та літературна творчість надихає студентів-філологів на нові відкриття разом зі студентськими театрами «Факультет F» та «Глобус», літературною студією «Заспів». Ці колективи понад чверть століття дарують глядачам нові враження, а театралам – на все життя любов до сцени. З колективом Народного театру «На Павленках» та її незмінною режисеркою – Галиною Чернявською, викладачів і студентів факультету пов’язують довгі творчі стосунки. Дружба не згасає і дотепер, адже на сцені театру натхненно грають студенти факультету української філології та журналістики Михайло Михайлюк, Захар Варавкін та Артем Рева. Уривком звистави за драмою Лесі Українки «Лісова пісня» на сцені Полтавського національного педагогічного університету актори привітали викладачів і студентів з урочистим відкриттям Тижня факультету української філології та журналістики.

22 квітня 2025 року в рамках Тижня факультету української філології та журналістики відбулися Наукові читання студентської та учнівської молоді з міжнародною участю «Філологія. Освіта. Медіа». Мета заходу – ознайомитися з результатами наукового пошуку юних дослідників, обговорити актуальні проблеми лінгвістики, літературознавства та соціальних комунікацій, нові підходи до навчання мови й літератури в закладах освіти.

Читання об’єднали понад 150 молодих дослідників, які продемонстрували широкий спектр наукових інтересів. Учасники мали змогу презентувати свої розвідки на чотирьох секційних засіданнях: «Актуальні проблеми сучасної лінгвістики», «Тенденції розвитку сучасного літературознавства», «Нові підходи до навчання мови й літератури в закладах загальної середньої та вищої освіти», «Реалії та перспективи сучасного українського медіапростору».
23 квітня 2025 року в Полтавському художньому музеї (Галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка відбулася міжнародна виставка «Український екслібрис після 24 лютого 2022 року». На виставці були представлені екслібриси з колекції закордонного секретаря Японської асоціації екслібрису, доктора права, перекладача, есеїста, колекціонера, ентузіаста українського мистецтва Masahito Sakamoto. Це роботи відомих в Україні та за кордоном майстрів екслібрису – Анни Войтюк, Сергія Храпова, Олексія Федоренка, Сергія Кирницького, Міри Копча, Василя Фенчака, Геннадія Верещагіна, Романа Романишина тощо. У вітальних промовах директорки Полтавського художнього музею (Галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка Ольги Курчакової, ректорки Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка Марини Гриньової, професора Saitama University, Почесного професора Полтавського національного педагогічного університету Susumu Nonaka підкреслювалась естетична та духовна значущість мистецтва, що єднає народи.

Основна частина заходу, ведучою якого стала завідувачка кафедри світової літератури, професорка, Почесна професорка ПНПУ імені В.Г. Короленка Ольга Ніколенко, була лекція на тему «Український екслібрис після 24 лютого 2022 року», яку прочитав закордонний секретар Японської асоціації екслібрису, доктор права, перекладач, есеїст, колекціонер, ентузіаст українського мистецтва Masahito Sakamoto. Він приєднався онлайн із Японії і розповів про історію світового та українського екслібрису, а також представив роботи зі своєї колекції, що були створені після початку повномасштабного вторгнення. Пан Masahito Sakamoto надав для виставки 14 робіт із власної колекції.
24 квітня 2025 року, у Комунальному закладі «Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №24» Полтавської міської ради Полтавської області проведено профорієнтаційний захід факультету української філології та журналістики Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка з учнями 10 – 11 класів.

Оскільки в закладі старшокласники навчаються за філологічним профілем, то їм було цікаво почути нові відомості із загального мовознавства, зокрема доцент кафедри української мови Тетяна Ніколашина ознайомила учнів з особливостями вивчення фонетичної та графічної систем української мови за допомогою звуків природи, асоціацій їх за кольорами веселки, після теоретичної частини досить цікавим був інтерактив «Кольорова фонетика».

Із захопленням розповіли про свій факультет студентки факультету української філології та журналісти: Хижа Мілена – голова студради та Матійцова Вікторія – випускниця школи № 24. На завершення зустрічі дівчата провели руханку «А ти лети у далекі світи!», зарядивши присутніх позитивною енергією.
У межах Тижня факультету української філології та журналістики відбулося дійство «Великодній передзвін: Полтава – світ: діалог культур», організоване та модероване доценткою кафедри української літератури Вірою Мелешко.

Мета цього дійства – представити Україну у світі і світ в Україні крізь призму духовності, пам’яті, традицій. Учасники діалогу – це українці й українки, які мешкають за кордонами своєї Батьківщини: Наталія Пошивайло-Таулер (Мельбурні, Австралія), головний виховник осередку СУМ у Мельбурні, голова відділу Союзу Українок Австралії; Томас Ролланд (Німеччина), волонтер, який опановує українську мову, щоб надавати допомогу дитячим садкам, дитячим будинкам міст Херсона, Сум, Дніпра, Полтави; Жанна Дарій, полтавка, котра разом із доньками нині мешкає в Норвегії, де продовжує справу допомого ЗСУ; Олександр Ярмак, випускник факультету, поет, що зараз на острові Балі навчає англійської й української мови; студенти та викладачі факультету.
Вагомий внесок у проведення тижня факультету зробили викладачі кафедри журналістики. 24 квітня 2025 р. гостями кафедри журналістики стали учні Ліцею № 17 «Інтелект» Полтавської міської ради, їхні вчителі української мови й літератури Лідія Мулявка і Зоя Гриценко. Викладачі і студенти кафедри журналістики працювали зі школярами на різних локаціях: на комунікативному майданчику під відкритим небом «PRO100НЕБА» й у Центрі дослідження полтавської журналістики. Перший блок творчих майстерень присвятили створенню особистого бренду. СММ-ниця інтернет-видання «ЗМІСТ» Катерина Бражанська розповіла про комунікаційну стратегію видання в інстаграмі, створення і просування контенту в соціальних мережах, креативні прийоми привертання уваги аудиторії.

Старша викладачка кафедри журналістики Оксана Зелік провела тренінговий семінар «Як створити особистий бренд», на якому разом зі школярами проаналізувала формулу особистого бренду. Присутні простежили, як формуються професійні, соціальні ролі і який набір персональних ролей особистості привертає увагу аудиторії. Так, доцентка кафедри журналістики Марина Свалова (Боровська) провела засідання читацького клубу «Прийоми креативного письма у творчій практиці Марини Боровської і Сергія Осоки». 29 квітня 2025 р. доцентка кафедри журналістики Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Леся Лисенко провела медіаосвітній тренінг «Інформаційна гігієна: чому це важливо?» для учнів 10 класу Ліцею №14 «Здоров’я».

Захід мав на меті сформувати в підлітків критичне та усвідомлене ставлення до споживання медіаконтенту, а також навчити школярів захищати себе від фейків, дезінформації та маніпуляцій. Учасники тренінгу ознайомилися з принципами цифрової безпеки, психологічної витримки та екологічного ставлення до власного інформаційного простору.
Тиждень факультету української філології та журналістики засвідчив потужний творчий і науковий потенціал викладачів і студентів, уміння працювати на благо рідного університету та Перемоги.

Дякуємо звитяжцям, котрі боронять нашу свободу і незалежність, за можливість жити, навчатися, проводити наукові, культурно-просвітницькі заходи!