ВІДКРИТИЙ ОНЛАЙН-МАРАФОН

Під загальною назвою «Експрес-курс мистецьких ідей ХХ – ХХІ століть» сьогодні відбувся відкритий Zoom-марафон із чотирьох сесій, які провів викладач кафедри романо-германської філології Богдан Валентинович Стороха. Об’єднавши матеріал із курсів «Розвиток і історія інтелектуальних ідей ХХ – ХХІ століть» та «Література німецькомовних країн» він розповів про становлення і розвиток «західної культури» протягом останнього століття, додавши до цього показові літературні твори,, що виражають ідеї свого часу.

Перша сесія (9:00) була присвячена особливим настроям першої третини ХХ століття: з очікування апокаліпсису в європейській культурі – до економічного апокаліпсису (світова економічна криза наприкінці 20-х років) та «апокаліпсису майбутнього», пов’язаного з приходом до влади у Німеччині Адольфа Гітлера. Центральним текстом цього періоду стає роман Бернгарда Келермана «Тунель» (1913).

Під час другої (10:00) розкрито ті трансформаційні процеси, що відбулися з середини 30-х років до другої половини 60-х, охопивши період Другої світової війни, бебі-буму, формування суспільства споживання і нарощування економічної потужності країнами західного світу. Цей час – також період ревізії минулого, особливо – мови, яка стала знаряддям тоталітарних систем. Текстом-фіксатором ідей цього періоду стала п’єса австрійського автора Ернста Яндля «Гуманісти» (1976).

Третя сесія (11:00) показала, які зміни переживав західний світ з його ілюзіями егалітаризму наприкінці 60-х та подальшим розшаруванням суспільства. Час економічних змін і деколонізації світу, культурної переоцінки був розглянутий через призму роману «Білі раджі» (1986) Габріель Віткоп.

Остання частина марафону (12:00) була присвячена справжньому початку століття і тисячоліття – 11 вересня, а також супровідним процесам: поляризації світів і культур, осмисленню хвороб (тіла і духу) в літературі. Показовим твором цього періоду став роман Олівьє Геза «Зникнення Йозефа Менгеле» (2017).

Аудиторія виявила велике зацікавлення підходом та заявленими для ілюстрації літературними творами, які виступають у контексті інших явищ культури – засобів масової інформації, кіно та інших.

You may also like...