Представниці кафедри загального і слов’янського мовознавства та іноземних мов взяли участь у заході загальнонаціонального проєкту Irex «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність»
Протягом 2020 року завідувачка кафедри загального та слов’янського мовознавства та іноземних мов доц. Л. Король та доц. Л. Черчата брали участь у проєкті IREX «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність», який зреалізовується за підтримки Державного департаменту США та Міністерства закордонних справ та справ співдружності націй Великої Британії, посольств посольств США та Великої Британії у партнерстві з Міністерством освіти і науки України та Академією Української преси.
IREX (International Research & Exchanges Board) – Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів – це міжнародна неприбуткова громадська організація, котра понад 50 років діє у понад 120 країнах, де адмініструє інноваційні програми для розвитку лідерства з метою покращення якості освіти, сприяння розвиткові плюралістичного суспільства, зміцненню інституцій та розширенню доступу до якісної освіти та інформації. Від часу свого заснування у 1968 р. IREX щороку витрачає на адміністрування програм близько 50 мільйонів доларів.
Мета загальнонаціонального проєкту IREX в Україні – сприяти підвищенню рівня підготовки та зміцненню потенціалу вчителів і викладачів для розвитку ефективної та сталої моделі інтеграції навичок критичного сприйняття інформації в навчальний процес освітніх закладів.
В межах зазначеного проєкту викладачки Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка відвідали дві сесії навчальних тренінгів з інформаційної грамотності, взяли участь у низці вебінарів, успішно склали тестові випробування й отримали відповідні сертифікати.
17 грудня 2020 року команда проєкту «Вивчай та розрізняй: інфомедійна грамотність» запросила своїх учасників згадати яскраві моменти та потужні результати, обмінятися новинами, ідеями, планами на рік прийдешній.
До представницького заходу долучилися представники університетів Києва, Вінниці, Запоріжжя, Житомира, Мелітополя, Івано-Франківська, Кропивницького, Тернополя, Львова, Чернівців, Чернігова, Херсона, інших міст України.
Вітаючи учасників, Президент Академії Української Преси В. Іванов, зазначив, що проєкт має особливу місію – сприяти розвиткові критичного мислення студентської молоді, адже людина, яка не має навичок критичного мислення не зможе стати справжнім фахівцем.
На значущості мідіаосвітнього всеобучу в період інформаційної війни, яку веде проти України Російська Федерація, наголосив керівник експертної групи з питань розвитку кваліфікацій, освіти дорослих та педагогічної освіти директорату вищої освіти і освіти дорослих Міністерства освіти і науки України І. Балоба. Він закликав неодмінно продовжити розпочату проєктну діяльність.
Менеджерка проєкту IREX, співавторка методики інтеграції інфорграмотності у зміст навчальних дисциплін вищої школи О. Тараненко та її колежанки Л. Квасюк та К. Павлова констатували, що конкуренція між університетами-претендентами на участь у проєкті була надзвичайно високою, що представники ЗВО, яким поталанило стати переможцями відбору, зацікавлено й ініціативно опановували новітні методики інтегрування медіаосвіти в програми або модулі навчальних дисциплін.
Тепла атмосфера спілкування в колі однодумців, емоції, яких не забракло в ході підбиття підсумків та рефлексій, наснажують на пошук нових форм організації як авдиторного навчання так і виховних заходів.
Попереду ще кілька місяців участі в проєкті «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність», однак уже сьогодні можна ствердити, що впровадження ідей медіаграмотності в програми навчальних дисциплін та практику іноземномовної підготовки майбутнього вчителя в ПНПУ імені В. Г. Короленка – перспектива прийдешнього навчального року.
На заняттях студенти вчитимуться перевіряти інформацію, аналізувати іноземномовні джерела, розуміти контекст подій, розрізняти факти і судження, розпізнавати мову ворожнечі, маніпуляції тощо.
Команда IREX упевнила, що учасники проєкту й надалі отримуватимуть експертну, методичну, навчальну та грантову підтримку, отож кафедра загального і слов’янського мовознавства та іноземних мов буде тісно співпрацювати з експертною групою, яка розроблятиме методики іноземномовної освіти задля посилення конкурентоспроможності української молоді шляхом формування базових компетенцій: критичного мислення, емоційного інтелекту.