Студентський театр «Факультет-F» у контексті подій з нагоди 250-х роковин від дня народження І.П. Котляревського

 Неодноразовий дипломант обласних  міжвузівських фестивалів-конкурсів “Студентська весна”, лауреат Всеукраїнських (імені Олени Теліги) та Міжнародного  конкурсів студентський театр “Факультет – Fфакультету філології та журналістики Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка (керівник – канд. філологічних наук, доцент кафедри укр. літератури Ганна Радько) досить інтенсивно розпочав свій новий театральний сезон.

  Ще не забулись враження від минулорічних постановок за творами Олеся Гончара: лірико – філософської вистави «Був то світ, де все  відкривалось…» та психологічної драми «За мить щастя», з якими театр став дипломантом всеукраїнського фестивалю сучасних молодіжних театрів (м.Гадяч) та регіонального фестивалю «Студентська весна-2018».

Участь студентського театру у першому фестивалі молодіжних та аматорських театральних колективів і виконавців з міста Полтави та Полтавської області «RАМРА-fest» (червень 2019р.) з фрагментом   вистави «Був то світ, де все відкривалось…» постановкою «Спомин про маму» приніс     виконавиці головної ролі  Ялосоветки Марині Дубровській перемогу в номінації «За краще сценічне втілення». А студентський театр«Факультет- F»  організаторами фестивалю – управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту виконавчого комітету Полтавської міської ради був нагороджений Сертифікатом на можливість реалізувати себе  на сцені міського будинку культури. 


Завершили роботу в театрі наші випускники Володимир Терновий та Марина Дубровська.  Їх талант та співпраця з солістами ансамблю сучасного балету (керівник – канд. наук з мистецтвознавства Марина Погребняк),  фольклорним ансамблем «Чисті роси» та співачкою Анастасією Надутік дали можливість театру втілити свої оригінальні проекти та режисерські ідеї.

      Початок цьогорічного театрального сезону був повністю пройнятий історичною подією – 250-річчям від дня народження І.П.Котляревського. На пошанування нашого земляка, великого Українця  театр підготував дві роботи: інсценізацію «Видно шляхи полтавськії…» за однойменним  романом полтавця Бориса Левіна (автор ідеї та режисер – доц. кафедри української літератури Ганна Радько) за участю лауреата обласної премії імені Івана Котляревського, доцента кафедри журналістики, багаторічного друга і помічника студентського театру Гліба Кудряшова  та  дівочого складу народного самодіяльного ансамблю танцю «Весна» (керівник –  заслужений працівник культури Лілії Пригоди).

Перед глядачами постає  Полтава 230-річної давності з її дерев’яними тротуарами,  молодіжними гуляннями на Мазурівці і Панянці (ці топоніми відомі і нині). І, звичайно, – сам Котляревський, 22-річний юнак,  у  період роботи канцеляристом губернської управи.

    Другою роботою є публіцистична постановка «Прологу» Івана Франка, написаного 1888 року ( більш, ніж 130 років тому) і виголошеного у Львові на ювілейнім представленні русько-народного театру в пам’ять 50-х роковин смерті Івана Котляревського

Цей твір не друкувався у радянських виданнях Івана Франка. Не знайдете його і в 50-ти – томному зібранні. На початку 90-х років ХХ століття представив широкому загалу українців «Пролог» і поему «Великі роковини» Івана Франка професор, доктор філологічних наук Федір Погребенник.  

   У постановці зосереджена увага на  визначеній  великим Франком ролі великого Полтавця у духовному і культурологічному відродженні українського народу. У творчому режисерському вирішенні зміст «Прологу» інтегрованов сучасність через екранний  відеоряд, який  підтверджує, що побоювання Котляревського щодо дій «старшого брата» не були перебільшеними: він «виклювавсь у іншім виді, як «Чарівник- Москаль»! Неначе гостем прийшов у хату вдови України – і швидко став у ній рядить по-своєму, як пан». Дії «старшого брата», осмислені  Котляревським, почуті  Франком, сьогодні  добігли свого апогею – війни. Текст «Прологу» І. Франка, як і твори  Котляревського  знаходять розуміння і відгомін у  душах наших сучасників. «Пролог»  пристрасно виголошують провідна актриса театру, талановита Катерина Кібенко та студент молодших курсів, що подає творчі надії Едуард Попович.

     Прем’єри цих постановок відбулися весною в рамках міжвузівського фестивалю «Студентська весна -2019» .А наступними були виступи театралів вже нинішнього сезону (6 вересня) на обласних урочистостях у Полтавському обласному академічному музично-драматичному театрі імені М.В.Гоголя з нагоди вручення обласної премії імені І. П. Котляревського у рік 250-річчя від дня народження письменника . До того ж, і Гліб Кудряшов, і Катя Кібенко талановито модерували на заході.

А 10 вересня студентський театр мав можливість показати свої роботи перед дуже шанованою публікою, серед яких були директор Інституту літератури НАН України академік Микола Жулинський, голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський, відомі письменники, науковці, редактори та службовці Міністерства освіти та науки України, які прибули на факультет філології та журналістики в рамках святкування великих роковин від дня народження І.Котляревського. Приємно було чути схвальні відгуки від наших гостей про тетральні студентські роботи, особливе захоплення  викликав образ молодого Котляревського, якого  талановито втілив у постановці Гліб Кудряшов, доцент кафедри журналістики .

А вже 13 вересня студентський театр «Факультет- F» вдруге брав участь у  фестивалі сучасних молодіжних театрів у Гадячі(цьогоріч він змінив статус із всеукраїнського на обласний). Інформацію про подію можна знайти тут: https://np.pl.ua/…/u-hadiachi-vidbuvsia-festyval-suchas…/

Інсценізацію «Видно шляхи полтавськії…» театр разом із народним самодіяльним ансамблем танцю «Весна» покаже учасникам Міжнародної науково – практичної конференції, яку зорганізовує кафедра української літератури ПНПУ імені В. Г. Короленка.

Ми дуже раді, що в театр прийшли молоді сили – першокурсники не тільки з факультету філології та журналістики, а й з інших факультетів. Нам вони дуже потрібні! Попереду їх жде творча робота і неодмінно – успіх, бо вони цього прагнуть.  Реалізація своїх можливостей поряд із досвідченими акторами вже скоро стане можливим, адже  сцена міського будинку культури вже чекає на нас. То ж, побажаймо собі успіхів і сміливо рушаймо вперед!

     Керівник студентського театру «Факультет – F» доц. Ганна Радько

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *