На факультеті філології та журналістики вшанували письменників-воїнів і волонтерів, доземно вклонилися полеглим митцям слова
28 вересня 2023 року в Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка відбувся освітньо-меморіальний захід «Письменники і війна», метою якого було вшанування пам’яті полеглих захисників України, а також актуалізація – напередодні Всеукраїнського дня бібліотек, Дня захисників і захисниць України – могутньої ролі слова в обороні та зміцненні нашої держави.
Дійство організувала кафедра української літератури, до його проведення долучилася адміністрація факультету філології та журналістики. Захід об’єднав студентську молодь, викладачів, бібліотекарів; його поважною гостею стала відома письменниця Юлія Манойленко – колишня вихованка факультету.
Перша частина творчої зустрічі мала навчально-пізнавальний характер: старша викладачка кафедри української літератури Галина Білик розповіла присутнім про виформування теми війни в сучасному українському письменстві; представила професійних літераторів, які стали на захист Батьківщини, а також тих комбатантів, котрі на полі бою розпочали свою творчість; звернула увагу на внесок нашого університету в розробку теми – збірник «У серці – Україна» (2022); відзначила значну волонтерську роботу майстрів слова; озвучила гіркий «цеховий» мартиролог новітньої доби – майже двадцять імен українських письменників, убитих і закатованих російськими окупантами. Аудиторія вдячно й розчулено слухала лекцію, переймалася художнім словом і глибокою, цінною інформацією, озвученою лекторкою.
В естетично-виховному аспекті продовжила розмову про письменників і війну завідувачка кафедри української літератури Віра Мелешко, як представила присутнім авторку Юлію Манойленко й провела діалог-презентацію її десятої книги – поетичної збірки «Говіння вишень» (2023). Письменниця поділилася своїми переживаннями війни, трепетними особистими спогадами, які доволі часто ставали підосновою текстів; зауважила і протестну силу слова, яке в час страшної трагедії відлунює темою любові, утверджуючи незнищенність вічних людських цінностей. Молодь захоплено сприйняла вірші Юлії, щирими аплодисментами відгукуючись на них. Віра Анатоліївна надала стислий, але ґрунтовний літературознавчий коментар творчому доробку полтавської мисткині, відзначила її неповторний профіль на літературній мапі рідного краю, наголосила на особливій ідейно-художній силі поезії часу війни.
Наприкінці творчого заходу до присутніх звернулася очільниця факультету філології та журналістики Оксана Кирильчук, яка відзначила його надзвичайну енергетику, у якій поєдналися і пам’ять про полеглих захисників України, і віра в нашу вистраждану, праведну перемогу, і професійний інтерес та велика любов до художнього слова, яке завжди з народом, особливо в найважчий період його історії. Оксана Борисівна щиро подякувала кафедрі української літератури за підготовлену лекцію-презентацію, Юлії Манойленко за творчі відвідини рідного факультету й активну працю на літературній ниві, усім присутнім на заході за увагу й небайдужість до літератури, її творців.
Безумовно, ця нестандартна розмова про письменників і війну надовго залишиться в пам’яті її учасників, а багатьох викладачів і студентів факультету філології та журналістики ще й спонукає до творчості – і літературної, і педагогічної, яка невідступно плекатиме рідне слово й наближатиме перемогу України.