Участь доцентки Ганни РАДЬКО у міжнародному літературному проєкті

У рамках Тижня факультету української філології та журналістики 24 квітня 2025 року відбулася літературна подія, яка продовжила співпрацю кафедри української літератури з Літературним клубом «Мальви» у Мельбурні (Австралія).
Питання історії еміграції української інтелігенція та творчість письменників за межами України, кому судилося жити й творити на чужині без особливих надій на те, що їхнє слово незабаром озветься глибокою рецепцією в Україні, є предметом вивчення з 90-х років ХХ століття в основній навчальній дисципліні «Історія української літератури та літературної критики», а також у навчальних дисциплінах за вибором студентів. Четверта хвиля еміграції (рееміграції) письменників у 1948–1950-х роках ХХ століття з Німеччини та Австрії у США, Канаду та Австралію, за океан, подалі від агентів кегебе, ховаючись під чужим іменем, постає у цьому контексті.
Крім більш відомої в Україні творчості літературознавця, письменника-емігранта з Харкова Дмитра Нитченка (справжнє прізвище Чуб), в Австралії жили і працювали два письменники-полтавці: Сергій Домазар (літературне псевдо «Іван Сагайда»), родом з Пирятина та Микола Лазорський (справжнє прізвище Коркішко), родом з Полтави. Цього разу засновниця й голова Літературного клубу «Мальви» в Мельбурні Наталія Пошивайло-Таулер, полтавка за народженням, запросила до участі у літературній подія «Історичні Світлотіні Миколи Лазорського» доцентку кафедри української літератури Ганну Радько.Ганна Іванівна у своїй доповіді привернула увагу слухачів-українців з різних країн світу та континентів, а саме: Австралії (Мельбурн, Сідней, Аделаїда), Казахстану (Караганда), Туреччини, Естонії, Японії (Нагоя і Токіо), України (Полтава, Харків, Чернівці, Київ) – до творчості Миколи Лазорського (Коркішка), як автора історичних романів “Гетьман Кирило Розумовський”, “Степова квітка”, “Патріот” (про Пилипа Орлика, але більше – про сина його Григора Орлика), книги нарисів та есеїв “Світлотіні” та “Щоденників”. Зупинилась на полтавському та харківському періоді життя Миколи Панасовича Коркішка.




Символічно, що у рік 100-річчя від дня народження відомого краєзнавця, літературознавця Петра Петровича Ротача, лекторка подячно зазначила його вклад у збиранні та донесенні імен письменників-земляків з діаспори у літературознавчий ужиток у рідній Україні, його роль в укладанні першого біобібліографічного довідника «Розвіяні по чужині. Полтавці на еміграції».
До заходу долучилась старша викладачка кафедри Галина Білик та студентки третього курсу Євгенія Нестеренко та Ірина Скрибченко.
Співпраця кафедри української літератури з Літературним клубом «Мальви» у Мельбурні триває. Очікуємо на виступ з гостьовою лекцією його лідерки пані Наталії Пошивайло-Таулер перед студентами факультету у курсі «Історії української літератури та літературної критики».
Бажаємо нам плідної співпраці!
Більше можна подивитися тут:
https://www.facebook.com/share/p/1M9SoMTxxP