У педагогічному університеті науковці й медійники обговорили актуальні проблеми регіональної журналістики
5–6 жовтня 2023 р. у Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка втретє відбулася Всеукраїнська науково-практична онлайн-конференція «Регіональна журналістика в Україні: історія, реалії, виклики, перспективи», організована й проведена кафедрою журналістики ПНПУ імені В. Г. Короленка спільно з кафедрою журналістики та соціальних комунікацій Донецького національного університету імені Василя Стуса й кафедрою журналістики Національного університету «Запорізька політехніка».
До обговорення важливих теоретичних питань і представлення особливостей функціонування регіональних медіа, зокрема – в умовах російської агресії, долучилися науковці, журналісти, медіаексперти, редактори, магістранти, студенти з Вінниці, Запоріжжя, Києва, Кременчука, Львова, Одеси, Полтави, Сум, Тернополя, Ужгорода.
З вітальним словом до учасників конференції звернулися проректор з наукової роботи Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Василь Фазан, директорка департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської обласної військової адміністрації Вікторія Пилипенко, очільниця факультету філології та журналістики Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Оксана Кирильчук.
Проректор з наукової роботи професор Василь Фазан побажав зібранню плідної роботи й цікавої наукової дискусії. Звертаючись до аудиторії, він наголосив на важливості регіональної журналістики в сучасному інформаційному світі, адже саме досвід регіональних медіа засвідчує відповідальну і фахову роботу журналістів в умовах російсько-української війни й потужних інофрмаційних атак з боку країни-агресорки. Василь Васильвич зазначив, що університет активно сприяє взаємодії медіазнавців, журналістів-практиків, стейкголдерів для того, аби сформувати фахівця, здатного реагувати на всі сучасні виклики, працювати відповідно до професійних стандартів та етичних норм.
Вікторія Пилипенко привітала учасників наукового зібрання і як стейкголдерка освітньо-професійної програми «Журналістика» магістерського рівня зазначила, що кафедра журналістики ПНПУ активно співпрацює з департаментом інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської обласної військової адміністрації за кількома напрямами. Вікторія Миколаївна відзначила і спільну науково-пошукову діяльність, і взаємодію з випускниками кафедри, які працюють у департаменті, і проходження студентами практики на базі департаменту.
Очільниця факультету філології та журналістики Оксана Кирильчук підкреслила, що стратегія роботи кафедри передбачає підготовку фахівців, здатних до мобільного і креативного вирішення складних виробничих завдань у ЗМК регіону, зокрема в медіа територіальних громад. Тому викладачі кафедри активно вивчають регіональний контекст, залучають до співпраці медійників-практиків, налогодивши тісну взаємодію з випускниками кафедри, які успішно зреалізували себе в медіасфері Полтавщини. Упровадженню стратегії сприяють багатовекторна діяльність «Центру дослідження полтавської журналістики», грантові проєкти, які реалізує кафедра спільно з департаментом інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю, ГО «Полтавський “Преса клуб”», а також медіаосвітні інфціативи викладачів кафедри.
До обговорення на пленарному засіданні доповіді представили:
головна редакторка інтернет-видання «ЗМІСТ» Анастасія Добряк («Локальні медіа України і їхні спільноти: як журналістика у регіонах створює діалог у громадах»); докторка наук із соціальних комунікацій, професорка кафедри журналістики та нових медіа Київського університету імені Бориса Грінченка Ольга Мітчук («Європейські медійні стандарти та українські ЗМІ»); головна редакторка Полтавської філії АТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція “Лтаваˮ» Карина Москаленко («Суспільний мовник: як змінилася подача матеріалів на регіональних онлайн-платформах»); кандидатка філологічних наук, доцентка кафедри журналістики Національного університету «Запорізька політехніка» Світлана Панченко («Регіональний телеканал МТМ (м. Запоріжжя): від створення до реалій сьогодення»); кандидатка філологічних наук, професорка, завідувачка кафедри журналістики Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Світлана Семенко («Специфіка редакційної політики повітового видання “Газета Гадяцького земстваˮ у добу УНР»); кандидат філологічних наук, доцент кафедри журналістики ДВНЗ «Ужгородський національний університет» Володимир Тарасюк («Постать Михайла Бращайка в закарпатській журналістиці»); керівник холдингу «Сіль.медіа», головний редактор сайтів «Сіль» та «Полтавська хвиля» Віталій Улибін («Конфліктно-сенситивна журналістика: сучасні виклики підготовки медіафахівців»).
Очільниця кафедри, яка модерувала пленарне засідання, подякувала учасникам і гостям конференції за актуальні доповіді й висловила сподівання на цікаві панельні дискусії та подальші спільні наукові й навчальні проєкти.
Науковці працювали в секційному форматі за напрямами: «Історія функціонування й розвиток регіональних ЗМК; історія та сучасні тенденції розвитку видавничої справи в регіонах», «Українська регіональна публіцистика: історія й сучасний стан; мова сучасних регіональних друкованих та електронних медій», «Нові медіа в інформаційному просторі регіонів України; актуальні проблеми медіаосвіти».
Жваве обговорення викликали доповіді старшої викладачки кафедри журналістики Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка. Оксани Зелік («Журналістика рішень в регіональних медіа як ефективна модель комунікації з аудиторією: за матеріалами інтернет-видання “Змістˮ»), кандидатки наук із соціальних комунікацій, асистентки кафедри періодичної преси Навчально-наукового інституту журналістики Київського Національного університету імені Тараса Шевченка Анни Мадей («Перспективи та ризики інтеграції в медіаосвіту інструментів штучного інтелекту»); кандидатки наук із соціальних комунікацій, доцентки кафедри журналістики Національного університету «Запорізька політехніка» Наталії Островської («Освітні проєкти з правозахисної журналістики»); кандидатки філологічних наук, доцентки, професорки кафедри журналістики Національного університету «Запорізька політехніка» Тетяни Хітрової («Наративи “визволенняˮ в запорізькій пресі: ретроспективний погляд) та ін.
Учасники конференції подякували організаторам за конструктивний діалог та можливість обговорити практичні аспекти розвитку регіональних медіа в Україні.
За матеріалами конференції буде опубліковано збірник тез. Охочі можуть ознайомитися з програмою конференції за покликанням.